S dětmi v lese

Moje cesta s dětmi do lesa

Takhle jsem si to vždycky přála

V lese trávím s dětmi hodně času, hrajeme hry a zažíváme dobrodružné chvíle, zkoumáme přírodu, povídáme si, objevujeme. Děti jsou nadšené a já jsem spokojená, protože takhle jsem si to vždycky přála.

Ale cesta s dětmi do lesa má hodně překážek. A není to jen hřiště, které míjíme, nebo hlavní silnice, kterou musíme překonat. Je to i nedostatek odhodlání, špatná nálada nebo různé obavy. Že nás to nebude bavit, budeme se nudit, že stejně nepoznám kopřivu od hluchavky a straku od vrány, že nás poštípou mravenci a vysají komáři, ušpiníme se nebo se zraníme. Ve výčtu můžu pokračovat, ale nechci.

Důležité je udělat první krok

Byla jsem odhodlaná trávit se svými dětmi co nejvíce času v lese, v přírodě a ukazovat jim, že to je přirozený prostor pro hry a dobrodružství a spoustu zajímavého zkoumání. V současnosti je mojí jedinou překážkou ta hlavní silnice. Ostatní překážky jsem postupně odbourala, nebo byly tak malé, že jsem se jimi skoro nemusela zabývat.

Dnes už chápu, co znamená „být dítěti průvodcem“ a jak důležité to je. Díky svým letitým zkušenostem z dětského oddílu a z letních táborů nabízím svým dětem hry a aktivity, které je baví a rozvíjejí. Díky svému přírodovědnému vzdělání jim mohu ukazovat tajemství života, drobná i velká, očividná i skrytá.

Naše cesty vedou dál

Z našich lesních dobrodružství jsem vytvořila e-book Nebojte se nudy v lese, ve kterém najdete inspiraci, zkušenosti, hry a aktivity.

Nepotřebujete přírodovědné vzdělání, cílem není pojmenovat každou kytku nebo strom. Cílem je užívat si čas v přírodě a objevovat její tajemství, hravě a s lehkostí.