S dětmi v lese

Dětské oddíly mají stále co nabídnout

Chodili jste jako děti do oddílu? Pravidelné schůzky a výpravy, v létě tábor? Nabídnete oddíl také svým dětem?

Prošla jsem oddílem jako dítě (Český svaz ochránců přírody) i jako dospělá (Skupina Čtrnáctka, vedoucí v oddílu Draco). Můj muž je dodnes aktivní skaut. Že naše děti budou chodit do oddílu bylo naprosto jasné. Oba víme, jak oddíly fungují a jaké jsou jejich pozitiva. Opravdu velká, ale ne všechna na první pohled viditelná.

Jaké jsou přínosy dětského oddílu

Přínosy jsou uvedeny v „myšlenkové mapě“. Vytvořila jsem ji před několika lety pro náš oddíl Draco. Cílem bylo ujasnit si, co vlastně děláme a mít prezentační materiál pro rodiče při náborech. Některé informace jsou sice specifické pro náš oddíl nebo Skupinu Čtrnáctka (tradiční výpravy, co vyrábíme, o Čtrnáctce), ale zbytek je relevantní pro jakýkoliv klasický dětský oddíl. Tedy takový, který si představíte, když se řekne Seaton, Woodcraft nebo Foglar.

Přínosů pro děti je zde uvedeno opravdu hodně a o každém by se dal napsat další odstavec. Za naprosto klíčové považuji podporu samostatnosti a zodpovědnosti a vznik dlouhodobých přátelství, která přerůstají i mimo oddíl.

Zde, na svém blogu, chci zdůraznit také výpravy do přírody a tábor. Malé děti s vámi budou nadšeně běhat po lese, bádat, zkoumat a objevovat. Předškolákům a dětem mladšího školního věku stačí jednoduché hry s minimem pomůcek. Inspiraci najdete například v mém průvodci Nebojte se nudy v lese.

Co až povyrostou? Procházka s rodiči už nebude příliš lákavá. Ale výprava s kamarády? Stopovačka, bojovka, cesta po dopisech! To už zní jinak, co říkáte? A v létě tábor. 2 nebo 3 týdny pod stanem, opět s kamarády, plno her, ale i zodpovědnosti. Noční hlídky, služba v kuchyni, puťák, táborák a zpívání s kytarou. Spusta zážitků, které si budou dlouho pamatovat.

Dětský oddíl otevírá dětem cesty do přírody i ve vyšším věku.

Co nemám v mapě podchycené je věkově smíšený oddíl. Oddíly nabírají děti od 1. třídy (ale jsou i výjimky, kdy mají družinu předškoláků či ještě mladších, jsou to většinou děti bývalých vedoucích) do cca 15 let. Například Draco je jeden oddíl pro děti od první do deváté třídy. Netvrdím, že to má pouze výhody. Přesto tu jsou pozitivní vlivy, kdy mladší se učí dovednosti od starších a starší se učí trpělivosti a ohleduplnosti k mladším.

Nevýhody jsou hlavně pro vedoucí, kteří připravují program. Musí jej vymyslet tak, aby se nejmladší, nebo naopak nejstarší děti nenudily.

Jak oddíly fungují

Vězte, že většina vedoucích jsou dobrovolníci (výjimku bych čekala u oddílů vzniklých při Domech dětí a mládeže), kteří připravují program a vedou schůzky a výpravy ve svém volném čase. K tomu nějaké účetnictví, dotace, opravy a údržba v klubovně, tábor a jeho příprava, komunikace s rodiči, propagace, porady a dlouhodobé plánování. Oddílu věnují opravdu hodně času.

Jaká je jejich motivace? Baví je práce s dětmi, vidí v ní smysl. Potřebují se kreativně vyřádit. Oddíl je místo, kde mohou realizovat své nápady. Mohou si říci: „Tohle chci zkusit vyrobit,“ a zařadí to do programu na schůzku. „Tuhle hru si chci zahrát nebo zorganizovat.“ Je to skvělý prostor pro seberealizaci.

Vznik mapy pro celoroční hru 2017

Schůzky probíhají většinou 1x týdně na 2 hodiny, zhruba 1x měsíčně bývá výprava (1denní nebo víkendová) a v létě tábor. Ale znám i oddíl (a ČSOP mého dětství tak také fungoval), který nemá vůbec schůzky přes týden, pouze výpravy vždy 1x za 14 dní a tábor dle možností vedoucích.

Přes rok je činnost oddílu (scénky, hry, výroba, výpravy i učení se dovednostem) motivovaná celoroční hrou. Téma celotáborové hry je většinou jiné. Některé oddíly jej hlásí dopředu, my v Dracu téma tábora tajíme až do první motivační scénky.

Platí se za členství v organizaci, za rok to bývá kolem 1.000 Kč. Zvlášť se vybírají peníze na výpravy (cesta a případné vstupy, ubytování a společné jídlo v případě vícedenní) a samozřejmě zvlášť je placený i tábor.

Jak vybrat oddíl pro své dítě

Nejjednodušší je poptat se ve svém okolí. Ve škole, i ve školce, maminek, učitelek. Sousedů, na hřišti. Kam kdo chodí a jak tam jsou spokojení. Velmi dobrý tah je jít do oddílu, kde už jsou nějací kamarádi, nebo se s kamarádem domluvit a vstoupit oba současně. Oslabíte tím případný počáteční ostych.

Pokud pátráte na internetu, vězte prosím, že kvalita on-line prezentace nemusí nutně korespondovat s kvalitou oddílu a jeho činnosti. Je možné, že prostě nemají nikoho, kdo by o web nebo facebook dostatečně pečoval. Na prvním místě jsou děti, schůzky a výpravy. On-line prostor většinou čeká na „až bude čas“.

Motivační zakončení celoroční hry 2010

Co můžete najít na internetu za informace:
• Od kolika let berou děti?
• Kdy a kde mají schůzky?
• Jak často jezdí na výpravy a zda mají v létě tábor?
• Jaký je členský příspěvek na rok?

Každá organizace má jinou strukturu a jiné podmínky pro instruktory a vedoucí. Určitě je důležité, aby lidé, kterým svěřujete své dítě, měli představu o bezpečnosti (v klubovně i venku) a první pomoci.

Doporučuji zavolat na uvedený kontakt a zeptat se na pár otázek. Klidně i „hloupých“, alespoň prověříte trpělivost vedoucích 🙂 Ale moc je netrapte, připomínám, že jsou dobrovolníci. Co by vás mohlo zajímat:
• Kolik mají vedoucích, prošli školením bezpečnosti a první pomoci?
• Jak mají volno / plno.
• Mají děti stejného věku, jako je to vaše? Najde si tam kamarády?
• Je možné se přijít podívat na schůzku? Zúčastnit se výpravy?

Nejde tolik o to, co konkrétně vám odpoví. Není vyloženě dobrá či špatná odpověď (až na tu bezpečnost a první pomoc). Spíše jde o dojem, jaký na vás vedoucí při rozhovoru udělá.

Například účast rodičů na výpravě: v Dracu jsme jezdili zásadně bez rodičů, aby si děti posilovaly vlastní zodpovědnost a samostatnost. Na skautu u mého syna jsou naopak rodiče na výpravy zvaní. Některým rodičům to vyhovuje a udělají si rodinný výlet.

Kdy začít vybírat dětský oddíl?

Teď. Pokud chcete, aby vaše dítě chodilo do dětského oddílu, začněte jej hledat klidně hned. A pokud najdete takový, který vám vyhovuje, zamluvte si místo.

Do Draca chodila před lety jedna holčička (dnes už je vedoucí, nazdar Anýzku! 🙂 ), které se tenkrát právě narodili dva bráškové – dvojčata. Maminka nás při každém vyzvedávání ujišťovala, že jen co vyrostou, budou k nám chodit taky. Tenkrát mi to připadalo tak daleko a nechápala jsem, proč to řeší u půlročních miminek. Ale teď, když už mám sama dvě děti, tomu konečně rozumím. Mámy moc dobře ví, jak děti rychle rostou.

Budou vaše děti chodit do oddílu?
Máte otázky, na které jste nenašli odpověď?
Napište mi do komentářů pod článkem, na e-mail katka@katerinaroschova.cz nebo na facebook Nebojme se nudy v lese.
Těším se na vaše postřehy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *