S dětmi v lese

Fenomén KŮRA

Kůra, ta kůže stromů, která chrání jejich důležitou část – lýko. V lýku proudí život stromů. Zbytek dřeva jsou již mrtvé buňky. Nesou jejich váhu a tíhu celé koruny. Proto jsou i duté stromy živé, jen náchylné na zlomení. Pokud má ale strom porušenou kůru po celém obvodu, má přerušený tok živin mezi listy a kořeny a umírá.

Ale zpět ke kůře. Kůra ve světě dospělých lidí není opomíjená. Používá se v zahradách a na záhoncích na mulčování. Zamezuje růstu nežádoucích rostlin (obecně označovaných jako plevel) a omezuje výpar vody. V lékařství se stále využívá dubová kůra. Zajímavostí je korek, ale protože u nás neroste, nebudu se jím více zabývat.

Jen pro zajímavost: korkový dub v Portugalsku.

Ve světě dětí a ekohrátek může mít kůra mnohem větší využití.
Na živých stromech můžete sledovat strukturu a barvu kůry. Každý druh stromu ji má jinou. Pokud jste trochu všímaví, poznáte druh stromu podle kůry například i v zimě. Lze docela snadno poznat kůru smrku od kůry jedle jen tak při procházce lesem. Z každé jedličky se pak můžete radovat, protože na rozdíl od smrků jich v našich lesích nebývá mnoho.

Kůru na živých stromech využívají různé smyslové aktivity – zrakem sledujete strukturu, barvu, broučky a mravence, mech a lišejník. Hmatem zkoumáte opět strukturu, drsnost, výstupky. Můžete vyzkoušet, zda poznáte konkrétní strom poslepu. Dokážete si zapamatovat jen podle hmatu kůru, výstupky a větvičky?

Můžete si kůru obkreslit pomocí frotáže (přiložíte na kmen stromu papír a voskovkou naplocho jej přejíždíte, na papír tak přenesete strukturu kůry). Můžete porovnávat frotáže různých druhů stromů a přidat je k herbáři stromů.

Neznámý umělec v Ďáblickém lese.

Kmen stromů lze využít i jako tvůrčí prostor a ozdobit si tak například vaše hrací místo v lese. Do štěrbin v kůře můžete zapíchat ptačí pírka, jež najdete během lesního bloudění a vytvořit si tak „ptačí strom“. Na kůře také drží bláto a pokud se nebojíte trochy špíny, vytvoříte zajímavé blátivé obrázky.

Více pestrosti nabízí domácí modelína (voda, olej a ocet + mouka, sůl a barvivo). Stačí 2-3 barvy, tvoření obrázků tímto způsobem zaujme nejen děti, ale i vás. Z modelíny můžete vytvářet obrázky a zdobit je přírodninami – z větviček nohy nebo tykadla, jeřabiny jako oči, žaludy, kaštany a cokoliv dalšího najdete. Tady se opravdu můžete kreativně vyřádit. Doporučuji tvořit na nejvíce osluněné straně stromu, ve stínu začne obrázek po pár týdnech plesnivět.

Další vyzkoušený materiál pro tvoření na kůře stromu je sníh. Tvorba ze sněhu může být v zimních měsících příjemný cíl pro procházku lesem. Samozřejmě se nabízí i možnost vzít s sebou barvy a sníh si obarvit.

Pokud je strom již mrtvý a leží na zemi, můžete sledovat život pod kůrou. Na jednom našem místě v lese je padlý kmen břízy. Našli jsme si na něm několik „okýnek“, která vždy na chvíli odklopíme a sledujeme život pod kůrou. Stonožka nám vždy rychle uteče do tmavého úkrytu, ale mnohonožka se nikam nepožene. A pozorovat můžete i další zajímavé obyvatele.

Nejsem entomolog a dokážu pojmenovat jen nejznámější druhy brouků a obecně hmyzu. S žádostí o určení chodím do fb skupiny Určování bezobratlých. Co je důležité: uvádět místo a datum nálezu. Skvělí odborníci pak rádi pojmenují lecjaké hmyzáčky.


Samozřejmě oloupaná kůra nabízí další možnosti využití. Také jistě víte, že různé druhy stromů mají různou kůru a každá se hodí na něco trochu jiného.

Smrková kůra – lze sledovat cestičky kůrovce a opět překreslit pomocí frotáže. Můžete se těmito cestičkami inspirovat a vytvořit si vlastní bludiště. Také můžete loupat její šupinky (procvičování jemné motoriky) a následně je použít pro další tvoření.

Borová kůra – bývá tlustá a krásně se z ní vyřezávají lodičky. Plavou i když do nich omylem prorazíte díru ve snaze zapíchnout do loďky i stěžeň. Počítejte tedy s tím, že z kůry Titanic nevyrobíte. Bude plavat, ať je jak chce děravá.

Březová kůra – naprosto specifická, bílá a často dosažitelná ve velkých kusech. Lze na ni malovat a psát zprávy, vytvořit z ní jmenovky, cedulky a různé ozdoby. Je možné z ní ušít nádoby a kapsičky nebo vytvořit obal na sešit nebo knihu. A jak známe z dětství, velmi dobře se s ní zapaluje oheň a hoří i mokrá.

Z malých kousků jakékoliv kůry můžete vyřezávat různé tvary a použít je na další hraní nebo tvorbu.
Různé tvary z kůry mohou zkrášlit i váš domov. Kůrové ozdoby na adventní věnec nebo vánoční stromeček jsou nadčasové. Působí decentně, v případě potřeby si je dotvoříte pomocí dalších materiálů a při výrobě se mohou vyřádit jakkoli malé ručičky.

Větší kusy kůry mohou posloužit jako střecha na domečky pro skřítky, překrytí vykopané „pasti“, na malování, tvoření a hraní. Často jsme takové kusy využívali jako talíře či podnosy pro naši „lesní restauraci“.

A ty největší kusy kůry jsou skvělé pro vytvoření kuličko- nebo autodráhy. Jsou zahnuté jako okapy a stačí je opřít o kládu, vyndat z kapsy kuličky nebo najít pár žaludů a pouštět je dolů. Jak dlouho nebo vysokou dráhu dokážete postavit? Zkusíte udělat most? Tunel?

Až budete příště procházet lesem a uvidíte kus kůry, možná v něm uvidíte mnohem víc. Kus kůry má velký potenciál pro tvoření a hraní. Ozdobte si místo v lese a vytvořte malé genius loci vašeho herního plácku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *