S dětmi v lese

Jak poznat, že jste multipotenciál a co s tím

Přečtěte si knihu pro multipotenciály, jmenuje se „Kniha pro multipotenciály“. Je tam popsáno několik druhů multipotenciálů. A jak je pro tyto lidi příznačné, jsou možné libovolné kombinace. I různá označení. Například do životopisu bych se popsala jako „univerzální hráč“.

Když jsem tuto knihu četla, běželo mi hlavou, že multi jsme všichni. Nikdo není úzce zaměřený jen na jeden obor. Každý má nějaký koníček. A že multi se rozvíjí poté, co se stanete rodičem. Pro ženy je to naprosto přirozený vývoj. Najednou jste máma a k tomu multi, ani o tom nevíte.

Za mne je to škála od specialistů na jedné straně po renesančního da Vinciho na straně druhé.
Kde jste vy?
Já jsem určitě blíže da Vincimu. Ale obory, které mě zajímají, mě přecijen nepohltili natolik, abych v nich vynikala. Jen k nim přičichnu, někde víc – někde méně. V něčem jsem lepší, v jiné oblasti budu věčný začátečník.

Jste multi přirozeně?

Jaká je vaše profese? Jsou vyloženě multi profese. Studovala jsem obory Bc. i Mgr. zaměřené na ochranu životního prostředí. Tedy Právo ŽP, Ekonomie ŽP, Technologie ŽP, Botanika, Fytologie, Zoologie, Lesnictví, Biochemické cykly v ŽP. A bylo toho více. Z mnoha oborů dostatečné vhledy, aby člověk pochopil. Pavučina, která propojením dává smysl. Celek není jen součet jednotlivých částí. Jsou tam právě ta propojení, která přináší bonusy. To, co je navíc. Takové bylo moje studium. Bavilo mě to.

S tím souvisela i široká škála možností po škole. Mě to vždy táhlo k envirovzdělávání a přirozeně směřuji k neziskovkám. Jsou tam srdcaři. 

Ale baví mě psát weby. Barevné kódy ve Visual Studio Code se mi prostě líbí, baví mě hledat možnosti jak co napsat, aby to fungovalo.
Baví mě psaní příběhů. Celkově mám ráda veškeré druhy umění, ale jedině psaním dokážu tvořit. Skládání slov dokážu ovládat natolik, aby vzniklo něco, za čím si stojím.
Občas mě to chytne a baví mě to v kuchyni a chci být skvělá hospodyňka. Kváskový chleba, domácí škvarky, koláče a buchty.
Baví mě tvořit a vyrábět, s dětmi i bez dětí.
Baví mě číst. Učím se žonglovat (protože co na hřišti, když si děti už vyhrají sami, že jo).
Baví mě cestovat. Hrát deskovky. A baví mě se pořád učit něco nového, objevovat, prozkoumávat, nechat se inspirovat.

Už na vejšce jsem se bála, že až vylezu, zakrním. Na škole byly stále nové podněty, během přednášek, na seminářích, exkurzích, v rámci univerzity i studentského života.
Odmítám zakrnět. Chci se rozvíjet, objevovat a zkoumat.

Být multi má svá negativa ...

Najednou i negativa, o kterých jsem věděla dlouho, dávají smysl. Nejsem dotahovač. Jasně, protože mě to pak přestane bavit a chci jít jinam. Vím o tom a pracuji s tím. Co je potřeba dotáhnout, to dotáhnu. I kdyby v nejnutnější možné míře, se zatnutými zuby. Vím o tom a pracuji s tím.
Multi lidé nejsou dotahovači. A nejsou odborníci. Můžou být divní, protože pořád nenašli „to svoje“. Mění práce a obory, nejsou schopni dostudovat, jsou přelétaví. Víte, jak se mi ulevilo, když jsem se zařadila k multi? Já nemusím najít „to svoje“, kde zůstanu až do důchodu. Teď jsem ponořená do envirovzdělávání na více úrovních, ale za pár let můžu psát weby a knihy. Nebo dělat něco, co teď vůbec nevím, že budu dělat. Dnešní doba je tomu naštěstí otevřená.

Když mi známá nedávno řekla, že její nová práce super a že tam bude do důchodu, ucítila jsem v sobě ránu. Nedovedu si představit, že bych něco takového dobrovolně udělala.

Další negativa? Někdy si to děláme zbytečně složitější. Když jste ponořeni v novém oboru, jedete na doraz a všechno děláte na 200%. Dokonale a ještě lépe. I když 80% by taky stačilo. Jste ve flow a nejdete zastavit.
Taky jste rejpal. Pokud překonáte strach ze zesměšnění a říkáte své nápady a připomínky, často vidíte negativa a potíže, které můžou nastat. Máte široké zkušenosti. Když rejpat, tak konstruktivně. Jinak jste na odstřel. Pojmenovat problém, který může nastat a vymyslet jak ho vyřešit nebo mu předejít. To je konstruktivní kritika. Je super ji rozvíjet. Jako multi k tomu máte přirozené sklony.

.... i pozitiva 🙂

A pozitiva? Svoboda, být sám sebou. Užívat si svůj život tak, jak ho potřebujete a poznávat vše kolem sebe.
Propojování poznatků, postupů atd. z různých oborů. Dokážete mluvit s lidmi z různých oborů či sociálních vrstev. Můžete je propojovat, působit jako „překladatel“. Ač všichni mluví stejným jazykem, ne vždy si rozumějí. Dřív jsem nechápala, proč jeden mluví o koze a druhý o voze. Teď si svoji roli „překladatele“ uvědomuji a v případě potřeby do ní skočím.
V malých firmách jste nedocenitelní. Právě tím, že dokážete skákat z role do role. Můžete navrhnout design letáčku, sestavit rozpočet, komunikovat s několika stranami, vyrobit co je potřeba. Sedíte na více židlích, obsáhnete různé pozice.
Vidíme možnosti a řešení, právě díky zkušenostem z jiných oborů. Dokážeme přemýšlet inovativně. Pokud nás nebrzdí myšlenka, že „to přeci musí vidět i ostatní“. Pak čekáme, až s tím přijde někdo jiný a když nepřichází, považujete to za hloupý nápad. Oni to třeba vůbec nevidí. Od jisté doby své nápady říkám bez ohledu na strach ze zesměšnění. Protože už několikrát jsem zjistila, že ostatní to třeba vůbec nenapadlo. Taková jasná věc a nikdo jiný to neviděl. Říkejte své nápady.

Vnímejte svůj tok energie. Projekt či obor do kterého se vrháte, přináší v začátcích obrovskou vlnu energie. Skočte na ni a využijte ji do mrtě. Co nejvíc, i na úkor jiných projektů (proto nejsme dotahovači), protože tahle energie zase klesne, vlna opadne a už to nepůjde tak snadno. Řekněte to lidem v projektech, které šly stranou: „Teď potřebuju dva-tři týdny (měsíce, roky) volna, pak se třeba zase vrátím.“ Hledejte, co vám vlnu energie udrží co nejdéle, co ji znovu zvedne. A když frčíte, tak si to užívejte a udělejte maximum, protože v tu chvíli to jde samo.

Být multi je super. Odpouštějte si, že nikde dlouho nevydržíte. Že vás zláká zelenější tráva vedle. Pokud jste multi, není možné žít šťastný život sevření v jednom oboru. Uvědomujte si pozitiva i negativa a pracujte s tím. Najednou vám začnou chodit do života příležitosti. Nebo si jich začnete více všímat. Najednou vám nepřijde divné oslovit někoho ke spolupráci, poskládat si úvazek z více projektů, mít pestrý a rozehraný pracovní týden.

A víte co je základ? Být sami sebou. To je prostě alfa a omega. Poznat sebe a být sám sebou. Nelhat si do kapsy. Buďte k sobě upřímní, buďte pozitivní a konstruktivní. To je základ.

Jste multi, nebo si to o sobě myslíte? Napište mi. Je fajn se vzájemně podporovat a inspirovat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *